Göteborgs Golfen 2018 – redan i startgroparna!

Kvaldagarna 2018 är bokade i vår kalender! – Boka dem du också!

Onsdag 30 maj | Fredag den 1 juni | Söndag den 3 juni

(Onsdag första start kl 08:00 – Fredag och söndag första start kl 12:00)

 – Direktlänk till anmälan!

Årets Julklapp?
Ladda ner ett fint Julkort och bjud med din vän till Göteborgs Golfen!

Anmälan och betalning - ett eller flera lag?

Så här anmäler och betalar Du till Nya GP Golfen 2018 – öppnar inom kort!

Direktlänk anmälan i Min Golf – Klicka här!

Logga in och följ instruktionerna för anmälan.
Du lotsas sedan vidare till kortbetalning 800 kr/lag.

Om inte länken fungerar eller om du vill ha steg-för-steg-instruktion, se nedan!

GRUPPANMÄLAN
Om Ditt företag vill anmäla och betala för flera lag går det också bra!
Här kan du också ange om anmälan ska faktureras.

Använd detta formulär  Företagsanmälan Göteborgs Golfen

Lagen anmäls via förbundet så snart startavgiften syns på GGFs BG-konto!

Var uppmärksam på bekräftelse från GGF.
Individuell bekräftelse går också ut till varje spelare via Min Golf.

——————————–

Steg-för-steg Anmälan till Göteborgs Golfen

Börja med att gå in på  www.golf.se

Logga härifrån in på  Min Golf
Sök Tävling
Skriv datum Från: 2018-05-30  Till: 2018-06-03 (så ser du de trekvaldagarna)
Distrikt: Alla
‘Visa endast favoritklubbar’ måste vara urbockad!
Klicka på ‘Avancerad sökning’ (markeringen till höger)
Skriv i rutan ‘Tävlingsnamn’: Göteborgs Golfen  klicka på ”Sök”
Välj ONSFRE eller SÖN
Klicka på ‘Anmälan’
Lägg till spelpartner från ”Mina Golfvänner” eller lägg till en ny golfvän (du behöver golf-id).
Fyll i Lagnamn (lämpligen innehållande företagsnamnet, följt av siffra om ni har flera lag)
Klicka på ‘Till betalning’
Klicka på ‘Betala’
Kontrollera uppgifterna i ‘Betalningsformulär’
Acceptera betalningsvillkor
Klicka på ‘Betala’
Fyll i sökta uppgifter och klicka på ‘Betala’
Klart!

Resultatlistor kval och finaler 2017

 

 

 


RESULTATLISTA FINAL (A)

Resultat klass A Lysegårdens GK (Lördag 17/6)

RESULTATLISTA FINAL (B)
Resultat klass B Partille GK (Söndag 18/6)

_____________________

RESULTATLISTOR KVAL fredag 2 juni 
Klass A
Torslanda GK
Forsgårdens GK
Lycke G&CCM

Klass B
Gräppås GK
Lerjedalens GK
Sjögärde GK

RESULTATLISTOR KVAL söndag 4 juni
Klass A

Kungälv-Kode GK
Stora Lundby GK

Klass B
Ale GK
Gullbringa G&CC

Pristagarna i Göteborgs Golfens finaler 2017

Bilder från finalerna 2017

Foto: CJ Ahl

Foto: CJ Ahl

 

Foto: CJ Ahl

Foto: CJ Ahl

Foto: CJ Ahl

Foto CJ Ahl

Foto CJ Ahl

Foto CJ Ahl

Foto CJ Ahl

Foto CJ Ahl

Foto CJ Ahl

Foto CJ Ahl

Foto CJ Ahl

Foto CJ Ahl


EGA Tävlingshandicap

Lugn, du hinner få EGA innan kvalet!   
Ditt hcp uppdateras automatiskt tiden från anmälan till lottning.
Det är bra om EGA är klart runt den 15 maj, så laget hamnar i rätt klass när vi lottar!

EGA Handicapregler SGF publ 2016
Utdrag ur SGF publ: 
”Tävlingshandicap” är benämning på en EGA Handicap som har underhållits genom att lämna in minst fyra (4) handicapgrundande scorer under föregående år, alternativt fyra (4) handicapgrundande scorer under innevarande år.

Läs mer!

Boende i Göteborg

Scandic Hotels

Kvalhelgen 2-4 juni är det kod GOTGOLF1 för:
Scandic Backadal
Scandic No. 25

Finalhelgen 16-18 juni är det kod GOTGOLF2 för:
Scandic Backadal
Scandic No. 25
Scandic Europa
Scandic Crown

Tips: Sök på hela Göteborg i länken nedan och notera koderna under Bokningskod alternativt uppge koderna om ni ringer direkt till hotellen och bokar.
https://www.scandichotels.se/hotell/sverige/goteborg

GP Golfen är en av Göteborgs Golfförbunds äldsta tävlingar.

Den startade redan 1964 som Korpgolf, d.v.s. lag-golf för kollegor på samma företag.

Göteborgs-Posten är sedan många år tillbaka namnsponsor för tävlingen, men under GP och Stampens rekonstruktion 2016 beslutade man att avsluta de regionala events man tidigare stått som namnsponsor för.
Fr om 2017 arrangerar GGF tävlingen i egen regi och med nya partners. Mer information om detta kommer!

Tävlingen är troligen världens största foursome-tävling. 
Lagmedlemmarna behöver inte längre vara anställda på samma företag.
Kund, leverantör eller partner kan nu också bjudas in till detta event, som blir en perfekt aktivitet inför sommaren. Klubbkompisar, grannar, släktingar, ja vilken konstellation som helst är välkommen.
Åldersgränsen är 18 år och registrerad exakt tävlingshandicap (EGA) är ett krav. Läs mer om EGA här.
Du kan välja att spela kval fredag den 2 juni eller söndag den 4 juni, så det finns gott om tid att fixa ditt EGA!

Tävlingsform och övriga statuter är under utformning och kommuniceras här inom kort!

Resultatlistor finaler och kval GP Golfen 2016

Resultat Finaler 2016

Bästa Bruttoscore: 
Medius Ascendo DAHLÉN, Truls och BERGGREN, Anni  – Välkomna till prisutdelningen!

Klass 1  söndag 19 juni
Resultatlista Klass 1 Gräppås GK
Grattis till pristagarna i klass 1!  Välkomna till prisdelningen!

  1. GK´s A-lag LARSSON, Gustav och JOHANSSON, Jonatan
  2. Glimstedt RAPPMANN, Johan och VAN AMPT, Mikael
  3. Lind Andersson Consulting AB NORRBACK, Johan och DU HANE, Martin
  4. Bilia Kungsbacka JOHANSSON, Gabriel och CARELAND, Christian
  5. Swedish Match FRANK, Tom och SPENCER ARENÄS, Johan
  6. Villa Sjötorp Hotell LAANEMETS, Harald och BAATZ, Sven-Bertil
  7. Polisen 7 DAVIDSSON, Anders och LÖVQUIST, Jonas

Klass 2 söndag 19 juni 
Resultatlista Hills GK
Grattis till pristagarna i klass 2! Välkomna till prisutdelningen!

  1. Göteborgs Stad K och V FIGONI, Gert och PERSSON, Tony
  2. VTAB OTTER, Benny och NILSSON WENNSTAM, Mikael
  3. Volvo 21 JÄRNEBRATT, Mikael och DUART, Örjan
  4. JM Sport LEJON, Oscar och ROHMAN, Johan
  5. Obos 2 HELGESON, Kent och KRUSE, Adam
  6. Svensk bilgaranti JOHANSSON, Wendy och WOLLNÄS, Mikael

Klass 3 fredag 17 juni
Resultatlista Kungälv-Kode GK
Grattis till pristagarna i klass 3! Välkomna till prisutdelningen!

  1.   XRC Sweden PEHRSON, Stellan och SÖDERLUND, Mats
  2.   Aleris Målet CHRISTENSON, Fredrik  och HJELTMAN, Jon
  3.   Göteborgs Hamn 2 EKLÖF , Leif  och LIND, Alf
  4.   GothNet Lag 1 NILSSON, Reine och HARTMANN, Magnus
  5.   Poseidon Gossar BÄCKBERG, Kent och HELLMAN, Sebastian

Resultatlistor Kval Onsdag 25 maj (Klass 1-3)

Särskiljning: Matematiska metoden (Bästa 9,6,3,1)

Klass 1 Onsdag

Göteborgs GK 
Partille GK
Ale GK
Delsjö GK

Klass 2 onsdag

Lysegårdens GK
Mölndals GK
Stora Lundby GK
Chalmers GK

 Klass 3 onsdag

Torslanda GK
Albatross GK 
Öijared GK 
St Jörgen Park Golf Club 

 

Resultatlistor Kval Fredag 27 maj (Klass 1-3)

Särskiljning: Matematiska metoden (Bästa 9,6,3,1)

Klass 1 Fredag

Sjögärde GK 
Gullbringa G&CC
Lerjedalens GK

Klass 2 Fredag

Gräppås GK
Kungsbacka GK 
Öijared GK, Park

Klass 3 Fredag

Lycke G&CC Marstrand
Forsgårdens GK uppdat 7 juni

 

Vinnande lag 1964-2016

År 2016
Klass 1 vanns av GK´s A-lag med spelarna Jonatan Johansson och Gustav Larsson
Bruttopris, Medius Ascendo, Truls Dahlén och Anni Berggren
Klass 2 vanns av Göteborgs Stad K och V med spelarna Gert Figoni och Tony Persson
Klass 3 vanns av XRC Sweden med spelarna Stellan Pehrsson och Mats Söderlund


År 2015
Klass 1 vanns av Let it roll med spelarna Marcus Forsmoo och Erik Martinsson
Bruttopris, Kungälvs sjukhus, Egil Tveit och Malin Tveit
Klass 2 vanns av JAG Assistans med spelarna Marie Hallel och Toby Hallel
Klass 3 vanns av ITS experterna med spelarna Maria Bengtsson och Ewa Fagerlund


År 2014
Klass 1 vanns av Campanas med spelarna Mattias Wallman och Erik Hirmas
Bruttopris, Dormy Golf AB, David Kvist och Jörgen Karlsson
Klass 2 vanns av Graphic Trading AB med spelarna Marianne Forsström och Christer Forsström
Klass 3 vanns av Telenor TSM med spelarna Henrik Vidal och Mathias Samuelsson


År 2013
Klass 1 vanns av Cad Q med spelarna Tomas LIgnell och Anders Moberg
Bruttopris, Calectro AB 1, Lars Petersson och Benny Strand
Klass 2 vanns av Volvo IT 12 med spelarna Lars Niklasson och Kenneth Green
Klass 3 vanns av WSP med spelarna Per Hansson och Johan Bergendahl


År 2012
Klass 1 vanns av Polisen 10 med spelarna Anders Nygren och Stefan Gustafsson
Bruttopris, Metso 3, Leif Börjesson och Jeff Sörensen
Klass 2 vanns av Nereby Gläntan med spelarna Joakim Berling och Jonas Andersson
Klass 3 vanns av Safety Line Security med spelarna Fredrik Johansson och Andreas Bernander


År 2011
Klass 1 vanns av Stendahls med spelarna Magnus Ottosson och Fredrik Adlemo
Bruttopris, Dormy Golf, Magnus Kuhlman och Erling Steen
Klass 2 vanns av SKF (Group DC) med spelarna Lennart Karlsson och Johan Eriksson
Klass 3 vanns av Gillmar Golf med spelarna Gill Mårtensson och Bo Mårtensson


År 2010
Klass 1 vanns av Nordea 2 med spelarna Peter Ekeroth och Ola Björsander
Bruttopris, Gamla Ullevi AB, Hanna Andersson och Thomas Walfridsson
Klass 2 vanns av Volvo Trucks 7 med spelarna Anker Wermström och Jan Hallberg
Klass 3 vanns av MHC 1 med spelarna Lennart Stadler och Peter Borgenstam.


År 2009

 

Klass 1 vanns av Thelander&Östling AB med spelarna Lilian Östling och Christopher Östling.
Bruttopris, Telia lag 6, Marcus Larsson och Jonas Andersson.
Klass 2 vanns av Alfakonsult AB med spelarna Leif Torberntsson och Birgitta Andersson.
Klass 3 vanns av Lovefilm AB lag 2 med spelarna Lars Axelsson och Marcus Samuelsson.

 


År 2008
Klass 1 vanns av Telia lag 8, med spelarna Håkan Linder och Torbjörn Borgkvist.
Bruttopris, Forsgårdens GK Lag 1, Mattias Gustafsson och Mattias Jöckert.
Klass 2 vanns av Arbetsförmedlingen 3, med spelarna Lisbeth Lundell och Jan Sammels.
Klass 3 vanns av GTC 3, med spelarna Ulf Peterson och Jan Johansson.


År 2007
Klass 1 vanns av Thelander&Östling AB med spelarna Lilian Östling och Christopher Östling.
Bruttopris, Danaher Motion a-lag Peter Ekelund och Mattias Wallman
Klass 2 vanns av Telia 09 med spelarna Lars Wennersten och Thore Grönqvist.
Klass 3 vanns av Swemaint AB 1 med spelarna Martin Olsson och Bosse Green.


År 2006
Klass 1 vanns av Erlandsson Bolagen AB med spelarna Dan Morehed och Gert Karlsson.
Bruttopris, Telia AB 13, med spelarna Jonas Andersson och Marcus Larsson.
Klass 2 vanns av Luftfartsverket ATS3 med spelarna Patrik Bergviken och Tommy Johansson.
Klass 3 vanns av Think You! med spelarna Helen Kessander och Linda Kessander.


År 2005
Klass 1 vanns av Stadium Frölunda med spelarna Per Svanberg och Markus Jacobsson
Bruttopris, Stadium Frölunda med spelarna Per Svanberg och Markus Jacobsson
Klass 2 vanns av Jerneviken med spelarna Lars Mirenius och Owe Persson
Klass 3 vanns av Volvo Trucks 5 med spelarna Fidde Friberg och Joakim Månsson


År 2004
Klass 1 vanns av Alarmtec med spelarna Ulf Bätjer och Dennis Köhlmark
Bruttopris, Uppdraget, Henrik Geyer och Thomas Bengtsson igen!
Klass 2 vanns av Arla Foods lag 6, Marianne Andersson och Mikael Birgersson
Klass 3 vanns av Lindab, Mikael Andersson och Peter Swahn


År 2003
Klass 1 vanns av Spårvägen 2 med spelarna Urban Janson och Magnus Jansson
Bruttopris, Uppdraget , Henrik Geyer och Thomas Bengtsson
Klass 2 vanns av Polisen 13 med spelarna Anders Jonasson och Ingemar Gudmundsson
Klass 3 vanns av HJ Storkök AB med spelarna Susanne och Roger Lindblad


År 2002
Klass 1 vanns av Elicit AB med spelarna Mikael Bohlin och Patrik Telanderson.
Bruttopris, BDO Revision Väst, Ulf Sörvik och Peter Thungren
Klass 2 vanns av Autoliv i Vårgårda med spelarna Emil Karlsson och Richard Johansson.


År 2001
Klass 1 vanns av Hydro Polymer, lag 1 med spelarna Staffan Sandberg, Magnus Tillander
Bruttopris Lofast, Per Herzberg och Mats Sterner
Klass 2 vanns av IFS, lag 5 med spelarna Joackim Zetterqvist och Ola Nissen


År 2000
Klass 1 vanns av Cebon AB, lag 2 med spelarna Gunnar Axelsson, Dennis Eriksson
Bruttopriset vanns av SKF, lag 15 med spelarna Martin Rieman, Per Karlsson
Klass 2 vanns av Kvaerner Pulping, lag 4 med spelarna Inger Barkman, Morgan Karlsson


År 1999
Klass 1 vanns av Räddningstjänsten, lag 10 med spelarna Thomas Magnusson, Håkan Strömberg
Bruttopriset vanns av samma lag.
Klass 2 vanns av Lofast med spelarna Per Hertzberg, Fredrik Slättberg


År 1998
Klass 1 vanns av Volvo PV, lag7 med spelarna Gunder Jonsson, Leif Österholm
Bruttopriset vanns av SU Thorax med spelarna Christer Hoffman, Gunnar B-Wogsen


År 1997
Klass 1 vanns av Svensk Airbag med spelarna Rudi Pech, Leif Eriksson
Bruttopriset vanns av Skinngruppen AB


År 1996 – året då vi började med två klasser
KLASS 1 vanns av Celsius, lag 2 med spelarna Björn Armfelt, Martin Rieman
Bruttopriset vanns av Prevas 2 med spelarna Mikael Bohlin, Fredrik Rubinstein
KLASS 2 vanns av Räddningstjänsten, Partille med spelarna Johnny Hultin, Magnus Danner


År 1995
Vinnare var Mandator med spelarna Mats Grönlund, Stefan Claesson
Bruttopriset vanns av Binks Wolly med spelarna Christer Hasselholm, Roland Bengtsson


År 1994
Vinnare var Allt-i-Fisk med spelarna Hans Egerstad, Peter Wäster


År 1993
Vinnare var S-E Banken, lag 12 med spelarna Torbjörn Wikman, Lennart Persson


År 1992
Vinnare var Tibnor AB, lag 2 med spelarna Mats Dersén, Knut Andersson


År 1991
Vinnare var Fabec AB med spelarna Bo Dahlström, Gunnar Nilsson


1990 Vinnare var Volvo PV med spelarna ?? (berätta gärna vem för oss)
1989 Vinnare var Hollingworth med spelarna
1988 Vinnare var ICA EOL Kungälv med spelarna
1987 Vinnare var Bohlin & Jacobsson AB med spelarna
1986 Vinnare var Volvo PV med spelarna Thomas Hellberg och Johan Tång
1985 Vinnare var Göteborgs Företagsrevison AB
1984 Vinnare var S-E Banken, lag 7 med spelarna
1983 Vinnare var B. Almérs Dentallab. med spelarna
1982 Vinnare var S-E Banken, lag 1 med spelarna
1981 Vinnare var Volvo LV med spelarna
1980 Vinnare var Emil Herman med spelarna Lars-Olof Hermansson och Ingemar Eliasen
1979 Vinnare var AB Famex med spelarna
1978 Vinnare var Elof Hansson med spelarna
1977 Vinnare var Svenska AB Philips med spelarna
1976 Vinnare var Volvo med spelarna
1975 Vinnare var Gatukontoret med spelarna
1974 Vinnare var Porthällaskolan med spelarna
1973 Vinnare var Götaverken med spelarna
1972 Vinnare var Larsson, Seaton & co.AB med spelarna
1971 Vinnare var Rank Xerox AB med spelarna
1970 Vinnare Göteborgs Fisk, med spelarna Matts och Lars Westlund

HANDELS-TIDNINGENS KORPGOLF

1969 Vinnare Sahlgrenska Sjukhuset
1968 Vinnare Bil & Truck
1967 Vinnare Turitz
1966 Vinnare SKF
1965 Vinnare Sahlgrenska Sjukhuset
1964 Vinnare Sahlgrenska Sjukhuset

Våra sponsorer 2018

Vi är glada och stolta över att presentera våra sponsorer!
Generöst och spännande final-prisbord:
– resor, träning och prylar –

Goodiebags och erbjudanden till alla startande!